Pozostałe artykuły

Podstawowe rodzaje broni palnej

Obecnie w obiegu jest wiele sposobów kategoryzowania broni palnej. Można ją podzielić na dwie kategorie: broń długa, w tym karabiny i strzelby, oraz broń krótka, w tym rewolwery i pistolety. Zgodnie z ogólną zasadą, karabiny i strzelby dociskane są do ramienia i wystrzeliwują pociski dużego kalibru z długich luf. Natomiast pistolety i rewolwery to broń mniejszego kalibru z krótszymi lufami, przeznaczona do strzelania jedną lub obiema rękami.

Pistolety

Ta broń jest idealna do noszenia ukrytego, ponieważ jest lekka, ma mocne uderzenie i jest bardzo celna. Lufa jest krótka z grubymi ściankami, które pozwalają broni wytrzymać wysokie ciśnienie. Otwór lufy jest spiralnie gwintowany (wewnętrzna sieć spiralnych bruzd przypominających gwint) dzięki czemu pocisk przechodząc przez lufę wprawiany jest w ruch obrotowy, co znacznie stabilizuje jego lot.

Pistolety są dostępne w różnych rozmiarach. Są to generalnie pistolety pełnowymiarowe, kompaktowe, sub-kompaktowe i mikro-kompaktowe/kieszonkowe. Wszystkie mają wspólne cechy. Wszystkie nowoczesne pistolety samopowtarzalne zasilane są z odłączanego magazynka. Są również zaprojektowane do obsługi jednego kalibru, ale wielu stylów tego kalibru.

  • Pełnowymiarowe pistolety są największym dostępnym standardowym rozmiarem pistoletu. Posiadają lufy o długości od 114 mm do 127 mm. Są również wystarczająco duże, aby wygodnie zmieścić całą dłoń na ich uchwycie. Glock 17 i większość standardowych 1911 to pełnowymiarowe pistolety
  • Kompaktowe pistolety są mniejsze niż pełnowymiarowe. Mają krótsze lufy od 89 mm do 114 mm. Ich chwyt może być wielkości pełnowymiarowego pistoletu lub nieco krótszy. Należy do nich np. pistolet Glock 19.
  • Pistolety subkompaktowe są jeszcze mniejsze niż pistolety kompaktowe. Mają lufy od długości 89 mm lub mniej. Ich chwyt jest znacznie krótszy i generalnie wygodnie mieści się na nim tylko około dwóch palców.
  • Pistolet mikrokompaktowy /kieszonkowy istnieje od bardzo dawna, a ich najnowsza wersja to mikrokompakt. Pistolety te mają lufę długości 76 mm lub mniejszą i z łatwością mieszczą się w kieszeniach.

Istnieją różne rodzaje pistoletów ze względu na mechanizm spustowy:

  • SA (single action - pojedynczego działania) - należy ręcznie napiąć mechanizm uderzeniowy lub jest on napinany podczas ręcznego przeładowania broni,
  • DAO (double action only - wyłącznie podwójnego działania) - mechanizm uderzeniowy jest napinany podczas pierwszej fazy ściągania spustu, pod koniec ruchu spustu następuje zwolnienie mechanizmu uderzeniowego i wystrzał,
  • DA/SA (double action/single action - podwójnego/pojedynczego działania) - mechanizm uderzeniowy przed pierwszym strzałem można napinać tak, jak w mechanizmie SA (nie we wszystkich konstrukcjach) i DAO, a napinanie przed kolejnymi wystrzałami następuje w trakcie przeładowania dzięki energii ładunku miotającego. 

Najistotniejsze elementy tej broni to: szkielet, lufa, zamek, magazynek, urządzenie powrotne, mechanizm spustowo – uderzeniowy.

Rewolwery

Rewolwery różnią się od pistoletów krótką jedną cechą. Zawierają cylinder, w którym wiele komór trzyma oddzielnie naboje. Cylinder obraca się z każdym odciągnięciem kurka i ustawia kolejną komorę nabojową w osi lufy.

Rewolwer

Istnieją różne rodzaje rewolwerów:

  • SA (single action - pojedynczego działania) - przed oddaniem każdego strzału należy ręcznie odciągnąć kurek, co powoduje również obrót bębna,
  • DAO (double action only - wyłącznie podwójnego działania) - podczas pierwszej fazy ściągania spustu następuje obrót bębna i ustawienie w osi lufy kolejnej komory nabojowej, rewolwer nie posiada widocznego kurka,
  • DA/SA (double action/single action - podwójnego/pojedynczego działania) - mechanizm uderzeniowy można napinać, tak, jak w mechanizmach SA i DAO. 

Mechanizm pojedynczego działania nie wymaga dużego wysiłku, aby pociągnąć za spust, podczas gdy w przypadku rewolweru o podwójnym działaniu potrzebny będzie większy nacisk na spust. Należy zwróć uwagę, że są rewolwery, które mają zarówno funkcje pojedynczego, jak i podwójnego działania.  Natomiast rewolwer DAO ze względu na brak kurka, ułatwia szybkie wyciągnięcie z torebki lub ubrania.

Główne elementy budowy rewolweru to: szkielet, lufa, bęben nabojowy, mechanizm spustowo – uderzeniowy.

Karabiny i karabinki

Ta kategoria broni jest tak zróżnicowana, że ​​można by poświęcić dziesiątki stron.

Karabin to długa broń palna przystosowana do strzelania na dalekie odległości nabojami o dużej energii wylotowej pocisku. Ma długą, gwintowaną lufę o grubych ściankach, która wytrzymuje wysokie ciśnienie. W przeciwieństwie do strzelby, karabin jest dokładniejszy i może strzelać pociskami na większe odległości. To sprawia, że ​​karabin świetnie nadaje się zarówno do myślistwa, jak i strzelania sportowego. Najczęściej to broń automatyczna/maszynowa lub samopowtarzalna, rzadziej powtarzalna. W karabinach samopowtarzalnych po oddanym strzale następuje automatyczne przeładowanie a mechanizm spustowy w przeciwieństwie do karabinów automatycznych/maszynowych umożliwia strzelanie wyłącznie ogniem pojedynczym. Natomiast w karabinach powtarzalnych należy ręcznie przeładować po każdym strzale.

Najistotniejsze części tej broni to: szkielet, kolba, lufa, zespół przesuwny (np.: zamek, suwadło), magazynek, urządzenie powrotne, mechanizm spustowo – uderzeniowy. 

Należy pamiętać, że karabiny są o wiele cięższe niż pistolety, więc wszelkie karabiny lub karabinki (karabiny o krótkiej lufie), które są wyposażone w naboje do tradycyjnych pistoletów (9mm, .40-cal, .45-ACP) będą generować znacznie mniejszy odrzut niż pistolet i są więc przyjemniejsze w strzelaniu.

Karabinek to broń palna powstała w wyniku modyfikacji karabinu bez zmiany ogólnego układu konstrukcji. Zmiany dotyczą najczęściej: skrócenia lufy, zmniejszenia masy, zmniejszenia kalibru, wyeliminowania bagnetu, zastosowaniu amunicji o innych parametrach. Strzelają one tak zwaną amunicją pośrednią, czyli silniejszą niż pistoletowa, ale słabszą niż karabinowa ( najpopularniejsze typy to 5,56×45 mm i 7,62×39 mm).

Najistotniejsze części tej broni to: szkielet, kolba, lufa, zespół przesuwny (np.: zamek, suwadło), magazynek, urządzenie powrotne, mechanizm spustowo – uderzeniowy.

Strzelby

Strzelba to broń palna długa o niegwintowanej lufie (broń gładkolufowa). Lufa strzelby jest cieńsza niż pistoletu, więc nie wytrzymuje tak dużego nacisku. Strzelby to szczególnie uniwersalny rodzaj broni ze względu na możliwość stosowania wielu typów amunicji zawierających śrut (od kilku do kilkudziesięciu kulek ołowianych lub stalowych, co ułatwia trafienie celu przynajmniej częścią z nich), pociski gumowe, strzałkowe, zapalające, wyważeniowe i wiele innych.

Strzelba

Strzelby wykorzystywane są przede wszystkim w myślistwie i sporcie strzeleckim do strzelań śrutowych lub kulowych. Obecnie jednak ze względu na możliwość użycia szerokiej gamy amunicji coraz szerzej jest wykorzystywana do wykonywania zadań specjalnych przez policję, wojsko i podobne formacje.

Główne części strzelby to: szkielet, kolba, lufa, zespół przesuwny, magazynek (rurowy), mechanizm spustowo – uderzeniowy.

Pozostałe artykuły

All comments