Pozostałe artykuły

Glock – Niezawodny wśród pistoletów

Austriackie pistolety samopowtarzalne Glock są najczęściej używanymi pistoletami służbowymi na świecie. Zarówno ich trwałość jak i niezawodność stawia je w czołówce wśród tego typu broni. Pierwszy Glock model 17 (znany jako P80) nie był pierwszym pistoletem z polimerową ramą, ale był to pierwszy szalenie udany pistolet polimerowy.

Glock P80

Historia

Twórca pistoletów marki Glock, Gaston Glock, założyciel firmy Glock GmbH z Deutsch-Wagram nie miał doświadczenia w produkcji broni, posiadał jednak doświadczenie w produkcji polimerów. Gdy w połowie 1980 roku austriackie siły zbrojne ogłosiły konkurs na nowy pistolet dla wojska, który miał zastąpić przestarzały model Steyr GB firma Glock przystąpiła do konkursu. Gaston Glock sprowadził najlepszych europejskich ekspertów od broni ręcznej i z ich pomocą w ciągu 6 miesięcy stworzył prototyp Glocka 17, który w 1982 roku został przyjęty na wyposażenie wojska i policji austriackiej jako P80. Wkrótce potem broń wprowadzono również do uzbrojenia armii holenderskiej, norweskiej i szwedzkiej.  Obecnie Glocki służą w większości sił zbrojnych i policyjnych na świecie. Cieszą się również dużą popularnością wśród strzelców cywilnych.

Konkurencja

W ciągu ostatnich 40 lat Glock zdominował przemysł pistoletów polimerowych jednak inni producenci próbowali uszczknąć dla siebie kawałka tego tortu. Tak powstało wiele modeli różniących się jakością wykonania, konstrukcją, dodatkowymi funkcjami czy też ceną min. CZ P10 czy Beretta APX.

Prosty i niezawodny

Atutem tej broni jest jej prostota konstrukcji i niezawodność. Większość modeli składa się tylko z 34/35 części podczas gdy większość konkurencyjnych pistoletów półautomatycznych posiada ich nawet dwa razy więcej. Demontaż Glocka nie wymaga też specjalistycznych narzędzi, a całkowity demontaż i ponowny montaż zajmuje kilka minut.

Glocki miały być przede wszystkim niezawodnymi pistoletami i oczywiście udało się to osiągnąć jednak ucierpiała na tym ergonomia, płynność oraz estetyka. Chwyty szkieletu są o dużym obwodzie co powoduje, że lepiej pasują do dużych dłoni. Osobom o małych dłoniach trudno jest dosięgnąć spustu i prawidłowo go pociągnąć. Sam mechanizm spustowy działa topornie i wymaga albo modyfikacji albo dużego przebiegu czy też przyzwyczajenia się.

Dostosowanie

Kolejnym atutem pistoletów Glock jest ogromny wybór części zamiennych i akcesoriów. W rzeczywistości pistolet Glock jest jedną z najbardziej konfigurowalnych broni palnych na świecie, rywalizując jedynie z karabinem Colt AR-15 i pistoletem Colt 1911. Można złożyć Glocka bez specjalnego wysiłku, nie używając ani jednej części wyprodukowanej przez Glocka. Ramki, zamki, lufy, spusty, sprężyny, przyrządy celownicze – wszystko ma swój zamiennik. Dlatego poza służbami mundurowymi trudno znaleźć całkowicie fabrycznego Glocka. Niezawodność i łatwość modyfikacji tylko zwiększają popularność. Niemal każdy może dostosować jeden z tych pistoletów do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Glock 19

Na zdjęciu mocno zmodyfikowany Glock 19 – tzw. „Roland Special”.

Pozostałe artykuły